BURNIN SPEAR
2004.10.25. 23:03
Nem titok Istennel beszlgetni
" BURNING SPEAR "Akartok mg egy kis original roots rock reggae-t?" hangzik el a krds szmtalanszor egy Burning Spear-koncerten Winston Rodney szjbl. Vagy inkbb lelkbõl, mert mg sokadszorra sem hiszed el, hogyan lehet ezt a mondatot annyira klis mentesen kimondani. Egy j nekessel tallkozni nem nehz, kitûnõ reggae nekesbõl van szmtalan. Akad pr profetikus alkat mg a mûfajon bell is. De ha meg akarod nevezni a reggae jelenlegi prftjt, az csak egy van. Winston Rodney, vagyis a Burning Spear. "A rastafari nagykvete." "A zene mestere."
A '80-as vek legnevelõbb hats szrakoztatja. Eddig hatszor jelltk Grammy djra az v legjobb reggae lemeze kategrijban, aztn ott vannak a Billboard Top 10 sikerek, vagyis mind a becenevek, mind a hivatalos elismersek azt mutatjk, hogy ez az ember 1969-es debtlsa ta egyike a reggae kiemelkedõ alakjainak.
Kt meghatroz nv az indulsnl:
Bob Marley s Marcus Garvey. Mindhrman a jamaicai St. Ann's nevû helysgben szlettek.
A Marley-sztori:
"Br egy helyen nõttnk fel Bobbal, csak ksõbb, mint fiatalemberek tallkoztunk. Bob ppen a fldjre ment, szamarat vezetett vdrkkel, s a vasvilljt, a vadszkst, meg a palntit cipelte. Beszlgettnk mindenrõl, zenrõl, vallsrl, kultrrl, aztn megkrdeztem mit csinljak, ha n is nekelni akarok. Menj, nzd meg a Studio One-t, mondta." A kislemezek utn itt jelent meg az elsõ kt nagylemez, a Burning Spear s a Rocking Time (1973-74).
Marcus Garvey a XX. szzad eleji afrikai-amerikai fekete mozgalmak vezetõje volt. A fekete krdst globlisan, az afrikai csaldfa egszre nzve kezelte.
Tantsnak fõ motvumai:
nbizalom, nfegyelem s bszkesg, valamint meghirdette az õshazba val visszatrs programjt.
Az egsz reggae mozgalombl a mai napig a Burning Spear õrzi a legkitartbban Garvey fklyjnak lngjt. Az 1975 ill. '76-ban megjelent Marcus Garvey s Garvey's Ghost lemezek ta tretlen kvetkezetessggel propaglja egyre szlesebb krben a nagy elõd eszmit.
David Hinds, a Steel Pulse nevû, szintn alap reggae banda nekese: "A Burning Spear volt a rastafari filozfia tulajdonkppeni megalaptja Angliban, mg Bob Marley elõtt." A Burning Spear ltnoki zenjnek fkuszban mindig kulturlis s spiritulis nzetek, tantsok llnak. A ltomsok pedig minden j lemezmegjelenssel egyre inkbb az egyetemessg irnyba szlesednek. Garvey mellett visszatrõ alakok a szmok szvegeiben Martin Luther King s Malcolm X. A feketk szabadsgjogairt folytatott kzdelmrt Nelson Mandela-djjal tntettk ki. Elhivatottsgt tkrzi a Burning Spear nv kivlasztsa is. Az inspirl szemly Jomo Kenyatta, Kenya elsõ llamfõje, afrikai szabadsgharcos. Õt emlegettk gõ Lndzsa-knt. Igazbl attl rdik e cikk, ami a Burning Spear trtnelemrin, politikai rpiratain tl s azon bell van. Ahogy a lemezeken felvetett politikai, napi tmk egyre nemzetkzibb vlnak s kifel terjeszkednek, gy mennek egyre jobban befel az ember igazi valjt kutat krdsek. j lemeznek cme (Appoinment with His Majesty 1997) szerint a harcos lt legkemnyebb szintjre jutott.
Tallkozs Õfelsgvel:
A hit kzponti szerepe a reggae-ben egyrtelmû. Az alapmentalits illusztrcijaknt lljon itt egy plda. Winston Rodney ksrõzenekarnak, a Burning Band-nek 1978-tl tagja Nelson Miller, akit az egyik legjobb, de legkevsb ismert reggae dobosnak tartanak. Vlasza a krdsre, hogy melyik volt az a szm, melyikben a dobjtkra azt mondta, na ez az, ez az n sajt hangom, gy hangzik: "Sok ilyen volt, de hogy igazn õszinte legyek, semmi nem a tid igazn. Minden valahonnan jn. Szmomra egyetlen mûvsz sem teljesen eredeti. Minden az Atytl jn. Csak õ eredeti." De nem az "egy az Isten" s a "dicsrjk az Urat" szvegektõl kimagasl a Burning Spear. Sõt, azt is tapasztalhattuk mr, hogy a prdikls ilyen szinten letre tud kelni a dalokban. Ezek a reggae-imk a zene vibrlsval s a sorok simogat, kntlsszerû ismtlsvel gy hatolnak a szvbe, mint egy tnylegesen gõ lndzsa. Mgis, a fohszok hasonl mrcjû elõadsval a kzeli lelki rokonoknl is tallkozhatunk (Little Axe, Bim Sherman, African Headcharge). A Burning Spear tovbb lp, ahol az ima vget r, ott kezdõdik a meditci. "Nem titok Istennel beszlgetni", s ebbe a trsalgsba nem csak az n mondanivalm, hanem a msik fl meghallgatsa is bennefoglaltatik. Elõszr te akarsz: "Az emberek zenje akarok lenni, a vilg zenje, bketeljes zene, hogy jtszanak, halljanak s tncoljanak. Mi tbbet akarhatnk." Majd elhallgatsz s a csend megtelik hangokkal. "Mielõtt lefekszel beszlj vele, mielõtt felkelsz s megltod a fnyt, beszlj vele, ha rossz napod volt, beszlj vele." Aztn csak egyvalami marad: "Csak tncolni akarok s tudni, hogy jl tncolok-e." Rszletek egy interjbl: "Nem n dntk, a sorsot nem tudom megvltoztatni, haladok tovbb a meghatrozott ton. Marley halla utn sokan ms irnyba mentek, most mindenki visszatr az eredetihez, mert vissza kell, hogy trjl. Csak nekik hinyzik a terv." "Amikor helyesen cselekszel, az gyakran nem tl npszerû. De akkor is azt kell tenned. Csak az vek bizonytjk, hogy a j dolgok hossz letûek. Sok zene olyan, mint a gyorstkezde, odarohansz, bekapod a hamburgert, meg a slt krumplit s mr futsz is el. A Burning Spear olyan, mint egy nyenc vacsora." 1978-ban Bob Marley nekelte az Easy Skanking-ben: "Bocsnat, hogy rgyjtok a spanglimra, de Uram, fel kell emelkednem, mshogy nem tudok elszakadni a valsgtl. Ezrt maradok a spanglimnl." Kvezzenek meg a ganja-hvõk, de ha Bob Marley ma lne, nem ezt mondan. Inkbb gy festene, mint Winston Rodney a kt utols Burning Spear-album bortjn. Valdi erõt sugrz tarts s rendthetetlenl tiszta tekintet Zion egy õszinte harcostl.
|