STUDIO ONE
2004.10.25. 22:36
Studio One:
A legends Studio One s Sir Coxsone.
A modern jamaikai zene alakulsa, fejlodse s vilgszerte nvekvo npszerusge elkpzelhetetlen lenne, az egykori zenei ttrok s azok forradalmi jitsai nlkl. Ha rluk beszlnk, akaratlanul is beugrik kt, egymstl el nem vlaszthat fogalom: Clement Seymor “Coxsone” Dodd s a Studio1. Azt hihetnnk, hogy csend honol ez oly nagy napokat tlt legends kiad krl, de ha meggondoljuk, hogy a manapsg hallhat sszes jamaikai felvtelnek legalbb a fele egykori Studio1 zenken alapszik, akkor csend rol beszlni ostobasg lenne. Amit a Motown jelent a soul zennek, azt a Studio1 a reggaenek. Ebben a kis kingstoni kiadban s boltban tettk meg elso lpseiket a jamaikai zene legnagyobb alakjai. Itt vette fel elso lemezeit pldul, tbbek kztt Bob Marley & The Wailers, The Heptones , Delroy Wilson, Burning Spear, The Skatalites, Dennis Brown... hogy csak nhnyukat emltsk meg hirtelen.
Csodlatos nvsor, a reggae- s az egsz zenetrtnelem rk hosei. Ha a Studio1-ra gondolunk, akkor Jackie Mittoo s Leroy Sibbles mellett hatatlanul is mg egy nv jut az esznkbe, mg hozz Sir Clement Sey-mor Dodd (a Coxsone-t egy negyvenesvekbeli legends crikett jt-kosrl kapta). Az 1950- es vekben, mint oly sok ms jamaikai fiatal, a klasszikus Jazz-en felnvo Coxsone is a szigetre betro R&B- re tncolt minden htvgn . A New Orleans-i s Maimi-i rdik itt is jl foghatak voltak , gy a korai sztrok mint Shirley and Lee, Marvin and Johnny, Amos Milburn , valamint a fehr country muvszek, kzttk Hank Williams vagy Jim Reeves , Jamaikn is komoly npszerusgre tettek szert. Coxsone 1954 -ben szrevette a zenben rejlo zleti lehetosgeket, s megformlta elso Soundsystem- t. Rendkvl gyakran ltogatott t az Egyeslt llamokba, s New Yorkbl, New Jerseybol, Chicagobl s Philly-bol hozta a mindig legfrisebb lemezeket. Szorgalmasan gyujttte az j soundokat, melyeket azonnal beptett zenjbe.
Ez gyorsan kzkedvelt tette ot, s felkrsekre sem panaszkodhatott, elofordult, hogy egy jszaka 5(t!) klnbzo show-t csinlt meg.
Mindez szorgalom mellett kvl improviztor hrben is llt, gy nem csoda, hogy hamarosan nagyobb npszerusgre tett szert mint a tbbi soundsystem, melyeket Count Nick, vagy Tom "the great" Sebastian neve fmjelzett. Vgeredmnyben a soundsystemek oly sikeress vltak a szigeten, hogy Jamaikt mg a kzben vilgszerte kirobbant rock’n’roll lz is szinte telje-sen elkerlte. Ennek ellenre, az j zene jegyei is - tbbek kztt Coxso- ne-nak is ksznhetoen - bepltek a jamaikai produkcikba.
Ez volt a Ska, az R&B jamaikai vltozata, amely teljesen klnbztt az addig megszokott jamaikai felvtelektol. A hatvanas vekben Coxsone ismt j megoldsokkal prblkozott. A Jamaican Broadcasting Corporation, egy rdiad figyelt fel ezekre elo-szr, s jtszotta rendszeresen musorban Coxsone j felvteleit. Ez rthetoen tovbb sztnzte Coxsone-t a kingstoni Brentford Roadon tallhat kis stdijnak a tovbb fejlesztsben. Megszletett a Studio One. Ebben a kis boltban s kiadban Coxsone teljesen fggetlenl dolgozhatott , s ennek ksznhetoen a Studio1 lett az j vonal, a Rock Steady szlohelye. A lassabb temphoz s az igazi beathez jtt a tipikus Bass-Line, s a valdi fekete zenk. Egyttesek, mint The Heptones, The Cables, vagy szlistk, mint Alton Ellis, Slim Smith, vagy Bob Andyformltk a soundot a memphisi s detroiti zenkre alapozva. Szmos Motown produkcinak megjelent a jamaikai megfeleloje, melyek ltal pldul nmelyik muvsz, mint pldul Alton Ellis nagyobb npszerusgre tett szert a szigeten, mint Marvin Gaye. A jamaikai RockSteady (itt a rock a beatre, a steady pedig a tncra vonatkozik), s az amerikai soul teht egyltaln nem tvoli rokonok. Egyarnt dinamikus produkcik ezek, s ugyangy az osi fekete eredet-bol ksrleteznek. Coxsone stlusa termszetesen befolysolta s hatsa al kertette a tbbi producert is, mint pldul Duke Reidet, vagy Prince Bustert, akik bztak kezben, s szmos felvtelt ksztettek vele kzsen. Coxsone azonban sikerei ellenre sem pihent meg, a cscson sem rte be ennyivel, s llandan tovbb kutatott s ksrletezett. Prbafelvteleit egybol dubplate-ekre vette, s a dance hallokban figyelte a kznsgreakcikat. Szmra tbbet jelentett az emberek rmozgsa, mint a vlemnyk. Napjainkban mr nem rohangl Coxsone soundsystem buliktl soundsystem bulikig, tengedte a terepet, s gy a kvetkezo hsz vben sz-mos ms kivl producer vltogatta egymst, mint Jamaika vezeto producere. Coxsone energijt inkbb tehetsgek felkutatsba lte. Sugar Minott, Michigan and Smiley, Jennifer Lara, Freddie McGregor, vagy Johnnie Osborne, mind-mind Coxsone felfedezettjei. 1982-ben a “Full Up” (rta Jackie Mittoo s az originlt realizlta a Sound Dimension) npszeru jrafelvtelei, a “Pass the Kutchie” by The Mighty Diamonds s a “Pass the Dutchie” by Musical Youth az elso helyre robbant az USA-ban , Eurpban is hatalmas siker lett. Coxsone zenje idotlen, a mai napig is kifogyhatatlan, nyomai majd minden zenben s riddimben fellelhetok.Coxsone Studio1-t br mr lehagytk sokan msok, s mgis - rkre felejthetetlen marad.
forrs:dancehall.hu
|