SOUNDSYSTEM:
2004.10.25. 22:46
A Soundsytem kialakulása és fejlodése
Rob Kenner nyomán
Bevezeto:
"Selecta, now wheel up! Ease and come again!"
Két mondat, mely egyenlo a tiszta energiával, az önfeledt hangulattal egy jó partyn, a kiváló zenével, vagy egy még phattebb soundsystemmel. De mi is az a Soundsystem? Egy Soundsystem, vagy röviden Sound, vagy Set egyszeruen kifejezve egy mozgó disco. Azonban a reggae Sound- systemnek jóval többet kell nyújtania, mint egy hétköznapi DJ-nek. Soundsystem- kultúra, ahogy az Jamaicában létezik, természetesen páratlan a világon.
Több mint 50 (!) éve alakult ki a híres Merritone Sound- system megszületésével.
Abban az idoben aki tehette az USA-ban válalt munkát, és általuk áramlott be az amerikai zene lemezeken. Megjelentek az elso selectorok ( akit mifelénk DJ-nek hívnak), közöttük igazi verseny alakult ki, ami hamarosan minoségi és technikai fejlodést hozott magával. Az USA azonban megkezdte a külföldi munkaero leépítését, ezzel vége lett a lemezek beáramlásának is. A jamaicai DJ -k kénytelenek voltak új utakat keresni, ha nem akarták, hogy lassan felépített karrierjük máris véget érjen. Mivel a szigeten minden sarkon tehetségeket lehet találni - akik képességeikben egyáltalán nem gyengébbek az amerikaiaknál - adta magát a lehetoség, hogy meginduljon a saját produkció. Ezzel megkezdodött a végtelen, kifogyhatatlan, a mai napig nem lanyhuló jamaicai lemezgyártás. Kialakult a Ska, a Rocksteady, majd a Reggae. Egyre több lett a lemez, egyre több a Soundsystem, és a verseny közöttük a mai napig is egyre élesedik. Nott az aktív résztvevok száma is, hisz minden Sound a leheto legnagyobb hype-ra törekedett és törekszik. A selectorok a számok kiválasztására koncentrálnak és egy MC forrósítja a hangulatot jól idozitet, célzott rím, és ének részekkel a két szám között és alatt. Ez a módszer olyannyira bevált, hogy hamarosan az egész instrumentál, az úgynevezett version, alatt chatteltek, tehát rímekben szövegeltek. Ez volt a 80-as években ismerté vált Dancehall-Reggae alaplépcsoje is. Egy teljes Soundsystem legalább egy Selector -ból, egy MC -bol, egy operátor-ból, egy tulaj(vagy szervezo)-ból, és Box Boys -ból áll. Na és persze nagy szerepe van a rajongóknak is, akik többnyire szervezetten követik favorizált Soundjukat és hangosan támogatják is azt minden alkalommal.
A Selector:
A selectornak jut a feleloségteljes feladat, hogy minden lemezt ismerjen kívulrol, tudjon gyorsan cselekedni, és lehetoleg mindig a megfelelo Tune legyen nála kéznél. Rá kell éreznie a közönség hangulatára, vagy tudnia kell formálni azt. Egy jó selectornak nem árt, ha keverni is jól tud. Lehetséges persze az is, hogy a selector megelégszik a számok kiválasztásával, ez esetben egy mixer áll a lemezjátszók mögött, és végzi ezt a fela- datot.
Az MC:
Az MC a selector legfontosabb társa, aki hangjával és dumáival támogatja annak a munkáját. Feladata a számok bemondása mellett a partypeople hangulatának fokozása. Bíztat az együtténeklésre, és a Tune-nál, amelyik a legjobban bejön, az újrajátszásra. Ez az úgynevezett "Wheel" vagy "Forward", amikor a lemezt visszatekerik, és elorol kezdik, miután a Dancehall-Crowd hangosan, általában sípokkal, trombitákkal és egyebekkel az éppen játszott számhoz kötodo tetszését kifejezte. Ez egy show alkalmával többször is elofordul. Ugyancsak az MC gondoskodik a vidámságról, vicceket mesél, tréfál, és Soundclashnél (két Sound egymás ellen) zrikálja az másik társulatot. Feladata aktuális trendek, hírek közlése mellett, a következo bulik bemondása is. A Szervezo és az Operátor A szervezo nem feltétlenül kell, hogy tulaja is legyen a Soundnak, de gyakran az. O intézi a fellépéseket, osztja el a gázsit, és szervez miden ügyet. Az operátor (technikus) felel a hangzásért, a Soundsystemre jellemzo effektekért, azok zenére keveréséért, de az esetleges javításokért is. Box Boysnak nevezik a fiukat, akik mindig segítenek - pakolni, szállítani, összeszerelni. A rajongók, vagyis a Sound Followers jelentik a habot a tortán. De ok többek mint rajongók. Szervezett Crew-kba (Massive-nek is hívják) tömörülnek, kedvenc Soundsystemük minden fellépésén ott vannak, árulják azok kazettáit, és egyéni táncaikkal, öltözködésükkel tünnek fel. Nagy szerepük van Soundclash-eknél, ahol nélkülözhetetlenek. Soundclash A Soundclash egy békés verseny két (vagy több) Soundsystem között A Soundok farkasszemet nézve egymással megkisérlik az ellenfelet lemezjátszókkal, keverokkel, orületes hangládákkal, samplerekkel, effektekkel, Cd-vel, DAT-tal, és különleges tune-okkal, dubplate-kel felülmúlni. Ezek a dubplate-k gyakran fémbol készülnek lakkbevonattal, melyek vas- tagságuk miatt leginkább egy tányérhoz hasonlítanak. Ezeken az egyedi darabokon híres eloadók, egyedi felvételei vannak, amin nem maradhat el az adott Sound nevének dicsoíto említése sem. Az ellenfél tagjait Soundboys-nak hívják, és a Warm Up után, az MC-k megkezdik kölcsönösen azok fikázását: "Kill a Soundbwoy Tonite" kiáltás azonban nem szó szerint értendo, csak gyozelmre búzdít az ellenféllel szemben. A dumák, a toasting(rap) egyre hevesebbek lesznek, a hangulat egyre forróbb, már-már robban, amikor megindul a Dub fi Dub, ahol a 2 Sound felváltva tesz fel egy-egy dubplate-t. Amikor az egyik már nem tud többet, és kifújt, jöhet a kegyelemdöféssel bíró kérdés: "Him dead?" Ha a válasz igen, akkor már csak a burialtune (a temetodarab) van hátra, amely mindenkivel tudatja, hogy ki maradt ma alul, és kezdetét veheti a várva-várt, igazi bashment minden rajongó nagy üdvrivalgása közepette...
forrás: dancehall.hu
|