Bobo Dread
2004.11.26. 09:27
forrs: dancehall.hu
forditotta : Sebo
Bobo Dread (fordtotta: Seb)
Az ok, hogy a bobo dread-el kln foglalkozom, nagyon egyszer. A rastafarizmus ezen ga igazi tllje a korai rasta mozgalmaknak, vezetje Prince Emmanuel mr az 1950-es vek folyamn is vezette a kzssget. Mint a korai mozgalmak megtestestje, a bobo dread tbb vonsban klnbzik az j mozgalmaktl.
Ez a mozgalmi g rengeteget mert a revivalista (ez a folklr s az afrikai keresztny egyhzakra jellemz, szmos misztikl ert magba pt vallsi forma) hagyomnyokbl s ellenttben a tbbi dreadlock-kal k (nagyobb rszk) kzssgben lnek egytt, amely Howell-i alapokra ptkezik, s szmos ritulis szably hatrozza meg letvezetsket.
ltzkdskben is kifejezik klnbzsgket, s dreadlock-jukat kzzel csavart turbnnal fedik el, sokszor hordanak fldig r fekete vagy fehr leplet, s jellemz a kzzel ksztett szandlok viselse is.
A kzssg
Kilenc mrfldre Kingstontl szakra, Bull Bay-ben l a bobo kzssg. A tbort egy hegyoldalon vertk fel, s a kilts gynyr. A nagy pleteket mind tradicionlisan vrs, arany s zld sznekre festettk s zszlk vezik azokat. A kzssg terletre egy kapun keresztl juthatunk be (fell is zrt) mely alatt a bobo-k ki s bejvetelkkor elmondanak egy imt. A kapun nagy betkkel az "Ethiopian International Congress" (Etip Nemzetkzi Kongresszus) felirat olvashat, s egy figyelmeztet tbla miszerint semmifle fegyvert nem lehet bevinni a tbor terletre. Bell, jobbra ll az rhz, ahol minden "klvilgi" dolgot, gy mint fegyverek, ksek, de mg a pnzt is elveszik megrzsre. A tborba belpve egy rgi tjr vezet "Queen Rachel" (Prince Emmanuel felesge) s finak (Jesus) a lakhelyre. A lakkal szemben a teraszon tallhat a templom, amely mellett Prince Emmanuel Edwards nagy hza terl el.
Aztn a kzs konyha s a termesztett nvnyek, jobbra a baloldalon pedig a trlhelyisg. Az n. "tallkoz-tr" a konyhval prhuzamosan fekszik, itt tartjk az sszes istentiszteletet, kivtel a sabbath-ot s az nnepi napokat. A "tallkoz hely" vgben ll a vendghz, amely egy kis kr alap plet, egy asztallal s nhny paddal, valamint heverkkel. A jobb oldalon az utols ptmny a betegrszleg, ahol a nk a menzesz alatt s utna mg kt htig elklntve lnek. Tovbbi pletek termszetesen a lakhzak. A tbor felt a termesztsre tartott nvny az n. gungu bors teszi ki. Ez a nvny gazdag fehrjben, s nem ignyel sok ntzst.
A templom felett 4 zszl lengedezik a szlben: egy fekete-vrs-zld ht csillaggal rajta, ez jelkpezi az llamot; egy vrs-arany-zld szintn ht csillaggal reprezentlja az egyhzat (a rastafarizmust); egy kk-fehr zszl az ENSZ-nek; s egy zld-fehr ht csillaggal rajta Nigria felirattal, Nigria jelkpe. Prince Emmanuel mr az 1950-es vek folyamn szigetszerte hrdette a rastafarizmust, elszr az Ackee Tborban. Egy ht kzs tallkozsok utn a rsztvev rastk a Victoria Parkhoz vonultak, ahol a vrs-arany-zld zszlt tztk ki, mintegy jelezve, hogy elfoglaltk a vrost. Az Ackee Tborban tbbek kztt megvitattk az Afrikba val visszatrs krdst, s itt nyilvntjk ki nyilvnosan els alkalommal ennek fontossgt.
Ezutn Prince Emmanuel kveti egyre inkbb szektsodnak, s ekkor kezdik el magukat megklnbztetni a tbbi rasttl a turbn s a lepel viselsvel. A bobok egszen 1968-ig maradnak a Tborban, mikor is azt a kormny parancsra vgleg lebuldzerezik. Ksbb a bobo-k Rose Town-ban a Harris Street-en telepednek le, s mg kt llomshely utn (Trench Town - Eight Street, Ninth Street) vgleg a Bull Bay-ben vernek tbort. Mivel a bobo-k hisznek abban, hogy Prince Emmanuel egy a szent "hrom" kzl (errl mg ksbb), gy tantjk, hogy llomshelyeik a Biblival is prhuzamba hozhatk: Ackee Walk szmukra Nzret, ahonnan Jzus (ez esetben Prince Emmanuel) szrmazik, Harris Street nem ms mint Gallia, ahov Jzus ment miutn elhagyta szlvrost; Eight Street, Capernaum; s vgl a Ninth Street Betlehem, ahol Jesus, Queen Rachel s Prince Emmanuel fia megszletett. Bull Bay-en tallhat tbort pedig Temon hegyrl neveztk el, ahonnan Istennek kellett jnnie, ahogy azt a Genesis-ben is lertk.
A kzssg nagyon egyszeren szervezett: a feje Prince Emmanuel, akit kvetnek a hvei. ltalnossgban minden bobo frfi vagy "prfta" vagy "szerzetes". A "prftk" szerepe az igazols s trtnet elbeszls, a "szerzetesek" pedig azok, akik az "oltr krl tevkenykednek", teht segtik az istentiszteletek lebonyoltst. Ezektl a szerepektl elszakadva mg ms sttuszok is vannak, ezek kzl a legfontosabbak: az r, aki ritulisan ellenrzi minden ltogat spiritulis tisztasgt, a szakcsok, valamint a szmla ellenrz, akinek f feladata a bevsrlsok megszervezse. A gyermekek s a nk a frfiaknak alrendelt szerepet jtszanak.
Tantsok s ritulk
Prince Emmanuel azt hirdeti, hogy a "Szenthromsg" 3 lelket jelent: a Prftt, a Szerzetest, s a Kirlyt. A Kirly termszetesen Selassie, a Prfta Garvey, mg a Szerzetes Prince Emmanuel maga. Egy beszdben Prince Emmanuel egy orszg megnevezse nlkl kijelentette, hogy Garvey aktvan rszt vett az afrikai liberalizcis mozgalomban. Egy bobo prfta ksbb mr azt mondta, hogy Idi Amin Uganda egyik volt elnke maga Garvey. Prince Emmanuel szerint Afrika a fehr ember ltal adott neve Etipinak vagy Jeruzslemnek. "A fekete felsbbrendsg szksgszer, mivel ez az egyetlen rassz amelyet egy msik sem tud ellltani. A fehr ember gonosz volt, s minden szent knyve Lucifert fehrknt brzolta. Az igaz Izraelitk feketk, s nem az izraeliek, akik csak fehr imposztorok. "Ez itt most Nagy Britannira, Amerikra, s mindannyiukra (az elnyom hatalomra!?) vonatkozik. Mi (mr mint a feketk) elhagytuk Jeruzslemet s az Arany Partra mentnk, ahol az aranyat a fldrl vehettk fel csak gy. Amikor a fehr ember ltta ezt, oh n Istenem, kiirtottak minket... A fehr ember maga a Stn. A Stn kpes lnyeket teremteni, de az teremtmnyei nem lek, mint Isten". Azt is kijelentette, hogy a visszatrs Afrikba nem lehetsges, csak a Megvltskor. A bobo-k kszntskor az "Isten oltalmazzon" szavakat hasznljk, mikzben a jobb klkkel a bal mellre (szvre) "tnek". Azonban ugyanezt a kifejezst hasznljk ms helyzetben, pldul, ha valakinek mennie kell, vagy egyszeren bocsnatkrsre. Naponta hromszor (napkeltekor, dlben s naplementekor = muszlim ritul) a bobok fejket kelet fel fordtva, imdkoznak. Ha egy szerzetes jelen van egy vagy tbb prfta ksretben, akkor csak a szerzetes imdkozik a prftk nevben is. Az esti istentiszteleteket a nylt tren tartjk egy kelet fel nz oltr eltt. A szertarts hrom szerzetes ltal irnytott dobolssal s neklssel kezddik. Mindenkinek, aki rszt vesz a szertartson fekete leplet kell viselnie, akik ezt nem viselik, a tallkoz-helyen kvl kell llniuk. Az nekek befejezsekor szmos elismerst, fohszt intznek elssorban fleg Prince Emmanuelnek, majd Garvey-nak illetve Selassie-nak. A vendgeket is illetik az elismerskkel. Minden fohsz "Holy Emmanuel I Selassie I Jah Rastafar-I" felkiltssal vgzdik. A fohszokat kveti a Biblibl val felolvass, nekls mg Prince Emmanuel meg nem rkezik. " azt mondja az elejn, hogy Isten frfi (ember) s Isten frfi (ember). Isten nem lehet llek (szellem); l hsnak kell lennie (letben kell lennie). Csak ennyit mondott, a frfiak mind helyeseltk: "Jesus Of Nazareth Holy Emmanuel I Selassie I Rastafar-I". Ez csak egy plda volt, mgis milyen beszdeket mond Prince Emmanuel, sokat idz Garvey mveibl, s a Biblibl. Prince Emmanuel beszde utn ismt nekls kvetkezik. Az egyik kzkedvelt dal az istentiszteleten:
Working for a mansion and a robe and a crown (3X) That is a glory for I That is a glory by and by (3X) That is a glory for I
Az nekls s tnc kzben nhnyan transz kzeli llapotba kerlnek (ez normlis llapotnak szmt). Minden hten ktszer, s minden hnap els szombatjn bobo bjt van. Ezeken a napokon, semmi sem rinti az ajkakat, s dltl este hatig istentiszteletet tartanak, de ezttal a templomban. Mindenki, aki rszt vesz a szertartson fehr leplet visel, a frfiak a jobb oldalon mg a nk s a gyerekek a baloldalon llnak. A szertarts egy ra dobtemmel ksrt nekls utn folytatdik a Szentrsbl val felolvasssal (azonban ezttal nincs prdikci), majd ismt nekls kveti. Majd 3 rakor, hrom rnyi ritul utn, Prince Emmanuel megjelenik. Egy szerzetes ekkor elkezd nekelni egy szent dalt, melynek vgn mindig az Adonai (az sszes teremts atyaistene= Isten etip nyelven) szt emltik. Hat rakor Prince Emmanuel odamegy az oltrhoz, kimossa a szjt, maghoz vesz egy kevs kenyrmorzst, s visszatr a hzba. Ugyanezt a procedrt ismtlik meg elszr a szerzetesek, majd a prftk, s vgezetl a nk s a gyermekek. Miutn mindenki evett, Prince Emmanuel mg egyszer kzjk megy, s jabb kzs imdkozs kvetkezik, ezttal kelet fel fordulva. Majd mindenki ehet s ihat.
Kapcsolatok a klvilggal
A bobo-k kzismertek vendgszeret hagyomnyukrl. nnepeik nagy npszersgnek rvendnek a helyi kzssg tagjai kztt. A bobo-k meghvjk a krlttk l embereket istentiszteleteikre, hogy lssk miknt is zajlik az, s a klvilg lthassa milyen krlmnyek kztt zajlik az let a tborban. Jellemzen tbb fiatal lny kvncsi az esemnyekre, mint frfi. A bobo nnepeknek hasonl jellege van, mintha egy bcsba mennnek a helyi kzssg tagjai. Mivel a tbor meglehetsen messze terl el az ttl, ezrt nem knny megkzelteni azt. A tborban ltalban nnepek alkalmval a bobok szmtanak arra, hogy a klvilgi szemlyek "nem-Ital" trendhez szoktak, s ilyenkor feltudnak azt is ajnlani. Az nnepi jellegzetes telek: lisztbl kszlt gombcok, rizs s bors, narancs, bann, italok pedig a klnbz tek, sr s dt italok. Ezen utolskat kizrlag a vendgeknek tartjk, mivel egyrszt ezek nem-Ital italok, msrszt a bobo-k nem isznak vegbl. Mint azt mr emltettem, a rastknak az 1970-es vekben meglehetsen rossz hrk volt, fleg ami a nyelvhasznlatukat illette, azt a klvilg durvnak s sok esetben srtnek tallta. Ezzel ellenttben a bobo-k nagy npszersgnek rvendenek (s rvendtek az 1970-es vekben is), a velk kapcsolatban lv helyi kzssgek gy jellemzik a mozgalmat, mint "bks", "senkinek sem rtanak", "vannak elveik". Mibl is tarjk fenn a bobo-k kzssgket? A bobok legfbb pnzbevtele a seprk ksztsbl szrmazik (ltszlag egybknt ez az egyetlen bevtelk az adomnyokon kvl). Ngy fajta seprt ksztenek: a kzi seprt (45 cm hossz s 5 cm a "cirok" krben), a hztartsi seprt (1-1,5 m hossz), aztn az utcai seprt (amely valamivel kisebb mint a hztartsi) s vgezetl a "pkhlz" seprt, amely 2,5 m hossz. A seprket a tborban ksztik el, az alapanyagot a kzeli erdben szedik ssze, majd Kingston utcin adjk el portkjukat. Az rtkests meglehetsen "agresszvan" folyik s a bobo-k a vsrl szemlyes anyagi helyzethez mrten llaptjk meg az rat; s gy nha akr a sepr tnyleges rtknl tbbrt is el tudjk adni. De vajon mirt nem bvtik zleti tevkenysgket a bobo-k? Ennek szintn vallsi oka van, a bobo-k Izraelitknak szmtjk magukat, az egyiptomi fogsg idejn a zsidk tglkat ksztettek s kmvesknt dolgoztak, ma azonban ebben az ipargban nagyfok a gpests, s ezrt vlasztottk az egyetlen (?) kzi ipargat, amelynek a piacon nincs gppel gyrtott megfelelje. Navsg lenne azt hinni, hogy a bobo-k nem termesztenek (legalbb) sajt hasznlatra kenderszrmazkokat, de az nem bizonytott, hogy kereskednnek is vele, legalbb is ipari mretekben. A kzssg azonban egy ms aspektusbl is figyelmet rdemel, s taln ez is oka "npszersgnek". A tagok kztt nagy az egykori bnzk arnya. Szmos egykori "gang-tag" csak gy tudott kiszabadulni az rdgi krbl (a halltl vagy a letartztatstl), ha bellt a bobo-k kz, kiket mind a bnzk, mind a rendrsg bkn hagy.
|