Dancehall LExikon
2004.10.25. 22:47
7”(7inch)- Az a kislemez ami valójában is kicsi, de van egy nagy lyuk rajta.
Bashment- Egy nagy reggae/dancehall party.
Conscious- Conscious Reggaevel (conscious=tudatos) jelölnek meg egy most aktuális ágazatot a Dancehall-Reggaeben. Az alapzene hasonlít a roots reggae zenéjére. Sokszor régi Studio One Riddim-meket raknak fel újra, vagy saját verziót csinálnak. Dance- A dance itt nem tánc, hanem táncrendezvényre gondolnak, ahol sokszor soundsystem-ek is felraknak.
Dancehall- (=tánccsarnok) annyit jelent mint diszkó- de a reggae aktuális formáját is így nevezik ( többet a dancehall story címu fejezetben találsz)
DJ- A DJ a reggae-ben nem a Discjokey, hanem inkább az MC-ket(rapereket) nevezik így. Egy Dj tagja lehet egy soundsystem-nél. Az összes Reggae/Dancehall eloadót akik „rappel” Dj-éknek nevezik. Történelmi alapja van annak, hogy a DJ fogalma miért ezé vált Jamamikán: A kezdetekben a soundsystem-eknél akik felrakták a lemezeket, el-keztek toastingozni (rapelni) a dalok instrumentálja felett, egy személy csinálta mind, és ez volta DJ (és ez még ma is létezik).
Dub- ..."modern", klubos, reggae!!!! A mostani dub osapja Lee”Scratch”Perry és Linton Johnson, akik már a 70-es években csinálták azt a zenét ami a 90-es évek elején új modern zenének neveztek. Akkoriban a reggae kis-lemezek B oldalain meg lehetett találni az A oldal zenéjét ének nélkül (ez a instrumentális zene). És ezekkel az instrumentális zenével elkezdtek kísérletezni Lee Perry-ék. A dub egy lassú instrumentális zene, amibe különbözo effekteket raknak, a basszus nagyon domináns.
Dubplate- Egyedi lemezek amiket a soundsystemek saját showjukra készítik. Eze- ket foleg Soundclash-eknél használják, hogy jó benyomást keltsenek a közönségbe, és a másik csapat túlszárnyalják.
Hardcore- Ellentétben a conscious reggae riddimekkel, a hardcore: durva, primitív, minimalisztikus riddim produkciók
Juggling- Egy fajtája a lemezfelrakásnak a Selector/Soundsystemeknél. A lemezeket úgy mixelik, hogy nem lesz megszakítva a DJ-tol. Sokszor az összes fontos tune egy riddemre rakják. Vannak tiszta Juggling-Soundsystem-ek, ezek viszont nem vesznek részt Soundclashekbe.
Mento- Egy rég jamaikai mufaj, ami a calypso-nak az egyik variációja. A mento késobb összekeveredet az amerikai r’n’b-val és ska lett belole.
Operator- A soundsystem-eken belül o a felelos a hangzásnak a minoségérol, és az effektek és sampler anyagokért. Foleg a dub-ban van fontos szerepe.
Patois- A jamaicaiak nyelve. Létezik is egy Angol-Patois szótár.(többet a nyelv fejezetnél találsz)
Pre-Release- „bemutató elotti”- igazából a 7”(kislemez) bemutatója, amin majdnem az összes jamaicai dancehall/reggae-tunes megjelenik. Rewind- Visszatekert lemez. Sokszor csinálják a selectorok dances-en vagy soundclasheken, hogy felizgassák a közönség hangulatát. Nagy Slágereknél többször csak röviden játsszák le és mindig visszatekerik az elejére, de aztán végig lejátssza a számot a selector.
Riddim- Patois szó a riddim, angolul azt jelenti hogy rhythm, magyarul meg ritmus. A riddim nem csak a ritmus, hanem az egész dal, azaz instrumentált. A egy riddimre több eloadó énekel, így rengeteg verziója születik egy dal- nak. Ez a „tradíció” a kényszerbol alakult ki , a DJ-eknek nem volt pénzük saját zenét csinálni így a B oldalakra, ahol eddig csak instrumentális zene volt ráénekeltek. Ez egyre népszerubb lett végül is. Ma nagy cégeknél minta Shocking Vibesnál egy riddemre akár 20 eloadó is ráénekel. De ma már nem a pénz hiány miatt, és vannak még B oldalon szabad instrumentális zenék.
Rocksteady- A rocksteady a ska és a reggae között van. A 60-as években ez volt Ja-maica legkedveltebb zenéje.
Roots- Roots vagy roots-reggae a tipikus a 70-es évekbeli eredeti reggae . Aminek a leghíresebb eloadói: Bob Marley, Jimmy Cliff. Ma Burning Spear, és sok más zenekar képviseli ezt a mufajt.
Selector- Jamaicán a DJ-ket hívják így (akik rakják fel a lemezeket)
Ska- 50-es évek elején alakult ki a rythm and blues és a mento keveredésvel (mento- osi jamaicai zenei mufaj a calypsoval rokonos). Ska-nak már meg volt az a tipikus reggae ritmus, csak jóval gyorsabb volt. A ska fontos képviseloi „Prince Buster” és „Skatalites”.
Soca- A soca habár nem Jamaikai zene nagyon közkedvelt a szigeten, foleg a jamaicai karnevál idején. A soca a calypso zene modern változatta és Trinidadból származik
Soundclash- Soundclash ha két soundsystem egymás ellen feláll, és azon harcolnak ki tud jobb zenét csinálni.(többet a „big clash „ címu fejezetnél)
Soundsystem- Soundsystem egy selector,DJ,operátor,-rokból álló csapat. ( többet a soundsystem kialakulása és fejlodése fejezetben találsz)
Toasting- A rapelés a reggaeben.
Tune- Tune- magyarul szám
|